Spring Series 2019

Shoreham Sailing Club

Results are provisional as of 16:12 on May 6, 2019

Cat Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
Total Nett
1st Cat Fast Shadow 550 Mark Sandell   755 (5.0 DNC) 2.0 RET 2.0 DNF 9.0 4.0
2nd Cat Fast Formula 18 767 Mark Trott Paul Wilcock 673 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 11.0 6.0
3rd Cat Fast Dart 16 X 3093 Stuart Benjamin   837 (5.0 DNC) 5.0 Duty 5.0 DNC 15.0 10.0
3rd Cat Fast Weta 133 Chris Hodge Chris Taylor 950 (5.0 DNC) 5.0 Duty 5.0 DNC 15.0 10.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
Total Nett
1st Laser Medium Laser 213547 Steve Southall   1099 1.0 (5.0 DNC) 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Laser Medium Laser 203312 Toby Lyward   1099 (5.0 DNC) 2.0 Duty 2.0 Duty 2.0 11.0 6.0
3rd Laser Medium Laser 197365 Martin Walker   1099 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 17.0 12.0
4th Laser Medium Laser 188200 John Thompson   1099 5.0 Duty 5.0 Duty (5.0 DNC) 5.0 DNC 20.0 15.0

Merlin Rocket Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3773 Alan Warren Will Carrol 980 2.0 1.5 Duty (6.0 DNC) 1.0 10.5 4.5
2nd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 4.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 13.0 7.0
3rd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3696 Alex Warren Sophie Mackley 980 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.5 Duty 16.5 10.5
4th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3795 Alex Jackson Alex Warren 980 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 19.0 13.0
5th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3796 William Warren Ben Jones 980 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0

Phantom Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 (1.0) (4.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 2.0 1.0 (4.0 DNC) 2.0 (4.0 DNC) 13.0 5.0
3rd Phantom Medium Phantom 1174 Neil Turner   1002 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 2.0 17.0 9.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney John Shelton/Steve Piper 1080 (2.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10690 Peter Bennett Philip Ayton 1080 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.5 Duty 8.5 4.5
3rd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10716 Chas Hammond Mandy Hammond 1080 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 Duty 6.0 Duty 30.0 18.0
3rd Wayfarer Medium Wayfarer 10288 Gordon Roberts Jackie Roberts 1102 6.0 Duty (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 30.0 18.0
3rd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10700 Nick Le Mare Nick Moore 1080 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 Duty 6.0 DNC 30.0 18.0

RS200 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Paul Walker 1046 1.0 Duty (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 15.0 3.0
2nd RS200 Medium RS200 980 Ian Knight Charlotte 1046 (3.0) 1.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 13.0 4.0
3rd RS200 Medium RS200 1066 Gareth Griffiths Rhys Griffiths 1046 1.0 2.0 2.0 (5.0) (6.0 DNC) 16.0 5.0
4th RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 2.0 2.5 Duty 3.0 (4.0) (6.0 DNC) 17.5 7.5
5th RS200 Medium RS200 1481 Rich Harrison Luke Harrison 1046 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 27.0 15.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st Medium Medium Devoti D-Zero 303 Chris Handel   1029 2.5 Duty 1.0 4.0 (9.0 DNC) 16.5 7.5
2nd Medium Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 5.0 Duty (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 24.0 15.0
3rd Medium Medium RS Feva XL 4062 Andrew Parry Brook Parry 1240 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 28.0 19.0
4th Medium Medium Enterprise 23042 Ian O'Dell Tim Richardson 1119 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 29.0 20.0
5th Medium Medium Devoti D-Zero 172 Adam Humphrey   1029 (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 29.0 20.0
6th Medium Medium Devoti D-Zero 116 Jo Humphrey   1079 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 30.0 21.0
7th Medium Medium Flying Fifteen 3537 Mark Trott Paul Wilcock 1051 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 32.0 23.0
8th Medium Medium RS Aero 7 1783 Peter Coe   1065 (9.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNF 9.0 DNC 34.0 25.0

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
07-04-19
R3
14-04-19
R4
28-04-19
R5
05-05-19
R6
06-05-19
Total Nett
1st Fast Fast Devoti D-one 405 Tyler Harmsworth   948 (4.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Fast Fast RS500 566 Hugh Metha Dave Jones 963 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 15.0 7.0
3rd Fast Fast RS400 1365 Pete Snowdon Louise Carr 942 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 18.0 10.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com