Spring Series 2019

Shoreham Sailing Club

Results are provisional as of 21:37 on April 7, 2019

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Laser Medium Laser 213547 Steve Southall   1099 1.0 1.0 1.0
2nd Laser Medium Laser 188200 John Thompson   1099 2.0 Duty 2.0 2.0

Merlin Rocket Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3696 Alex Warren Sophie Mackley 980 1.0 1.0 1.0
2nd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3773 Alan Warren Will Carrol 980 2.0 2.0 2.0
3rd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3796 William Warren Ben Jones 980 3.0 3.0 3.0
4th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 4.0 4.0 4.0

Phantom Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 1.0 1.0 1.0
2nd Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 2.0 2.0 2.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10690 Peter Bennett Philip Ayton 1080 1.0 1.0 1.0
2nd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney John Shelton/Steve Piper 1080 2.0 2.0 2.0
3rd Wayfarer Medium Wayfarer 10288 Gordon Roberts Jackie Roberts 1102 3.0 Duty 3.0 3.0

Medium Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Medium Medium RS200 1066 Gareth Griffiths Ryhs Griffiths 1046 1.0 1.0 1.0
2nd Medium Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 2.0 2.0 2.0
3rd Medium Medium RS200 980 Ian Knight Charlotte 1046 3.0 3.0 3.0
4th Medium Medium RS200 1134 Louise Carr Paul Walker 1046 4.0 Duty 4.0 4.0

Fast Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
 
Total Nett
1st Fast Fast RS500 566 Hugh Metha Dave Jones 963 1.0 1.0 1.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com